حسگر تشخیص حرکت چطور کار می کند؟ (قسمت دوم : آنتی ماسک، Pet immune)

حسگر تشخیص حرکت چطور کار می کند؟ (قسمت دوم : آنتی ماسک، Pet immune)

دوشنبه 1396.02.18

الگوی تشخیص حرکت

تمام حسگرهای تشخیص حرکت، منطقه تحت پوشش معینی دارند. نصاب سنسور تشخیص حرکت باید براساس محل و شرایط استفاده از سنسورها و کارکرد بهینه در برد حسگر، اقدام به انتخاب و خرید حسگر تشخیص حرکت (Motion Detection) نماید. حسگرهای تشخیص حرکتی که بر اساس امواج میکرو ویو اشیاء متحرک را پیدا می کنند باید دیواری برای محدود کردن محوطه تحت پوشش در جلوی مسیرشان قرار داشته باشد. حتی سنسورهای تشخیص PIR هم از پروفایلی برخوردارند که نشان می دهد محیط تحت حفاظت برای پیشگیری از خطاهای رایج چطور باید محدود شود. در این پروسه با آزمون و خطا نصاب متوجه می شود که مرز بیرونی محیط تشخیص حرکت در بهترین حالت کجاست که خطاها کاهش یابند. سنسورهای تشخیص حرکت برخلاف دوربین مداربسته نمی توانند روی مسافت دور فکوس کند یا اصلا مسافت دور را درنظر نگیرد و به جلوی لنز فکوس داشته باشد اما در عوض باید محیط مسطحی در روبروی آن برای محدود کردن برد و بازگشت امواج وجود داشته باشد. معمولا دیوارهای محیط این نقش را بر عهده می گیرد!

به همین دلیل استفاده از حسگرهای تشخیص حرکت با بردهای بیش از 15 متر در محیطهایی با فضای وسیعتر از برد سنسور باعث می شود سنسورهای تشخیص PIR نتوانند شرایط محیط را پیش بینی کرده یا بخوبی قابل تنظیم باشند و نمی توان از سنسورهای تشخیص حرکت با دو تکنولوژی مثل عکس زیر استفاده کرد:

سنسور تشخیص حرکت Motion Detection

استفاده از حسگر تشخیص حرکت برای دزدگیرها در حفاظت از یک محیط کوچکتر از برد تعیین شده، می تواند زودتر اشکالات سنسور را مشخص نماید. ریزپردازنده (میکرو پروسسور) موجود در حسگر بگونه ای برنامه شده تا بتواند اشیاء را تشخیص داده یا دسته های مختلفی از اشیاء را در سیستم شناسایی درنظر داشته باشد. این اشیاء در فواصل مختلف برای حسگر تعریف شده اند که بتواند ابعاد را در نظر داشته باشد. اگر شیئی بزرگتر از الگوی درنظر گرفته شده برای سنسور تشخیص حرکت (در حافظه برنامه نویسی شده) باشد، نمی تواند آنها را مطابق دسته بندیها تطبیق دهد و در این حالت اغلب سنسورهای Motion Detection اعلام هشدار خواهند کرد. در نتیجه با افزایش هشدارهای اشتباه بدلیل حضور حشرات روی بدنه سنسور یا بدور چراغها یا حرکت پرده ها بخاطر کولر یا بخاری دچار مشکل می شوید.

سنسور تشخیص حرکت Motion Detection

الگوهای تشخیص حرکت در سنسورها انواع مختلفی دارند که هر یک از آنها برای کار خاصی در نظر گرفته شده است. بعضی از سنسورهای تشخیص حرکت قابل تنظیم بوه و می توانند در چندین محیط با شرایط مختلف بصورت Multi-Task مورد استفاده قرار گیرند. بقیه سنسورها هم می توانند با تغییر لنز که منجر به تغییر برد در محیط تحت پوشش می شوند، برای موقعیتهای مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. فضای تحت پوشش سنسور تشخیص حرکت در برگه مشخصات و دفترچه راه اندازی کاملا قید شده و حتی بر روی کارتن آنها هم معمولا تصویری برای تبلیغ آن در نظر گرفته می شود. نصاب دزدگیر باید مطمئن باشد که سنسور تشخیص حرکتی که در نظر گرفته است براساس شرایط محیط و متناسب با فضای نصب شده بهترین نتیجه را داشته باشد و بیشترین هماهنگی را داشته باشد.

حفاظت سنسور تشخیص حرکت به مدل بالا به پایین

بعضی از مدلهای سنسور تشخیص حرکت دارای حالت Lookdown یا زاویه دید رو به پایین هم هستند که اصطلاحا حفاظت محیطی Creep یا تشخیص خزیدن نیز نامیده می شود. در این حالت روی بدنه سنسور از لنز دومی برای تمرکز امواج دقیقا در زیر و جلوی سنسور مطابق عکس استفاده می شود. با اینکار حتی سارق یا جسم متحرک با خزیدن روی زمین هم نمی تواند از دید حسگر تشخیص حرکت دور بماند. بسیاری از شرکتهای سازنده حسگر تشخیص حرکت توصیه می کنند که این قابلیت در محیطهایی که حیوانات خانگی و جوندگان وجود دارند، غیر فعال شود.

سنسور تشخیص حرکت Motion Detection

سنسور تشخیص حرکت با تشخیص حیوانات خانگی

زمانی که نصاب سنسور تشخیص حرکت با محیطی روبروست که در آنجا حیوانات اهلی و خانگی نگهداری می شوند می تواند از سنسورهای تشخیص حرکت Pet immune یا با قابلیت تشخیص حیوانات خانگی استفاده نماید. سنسورهای تشخیص حرکت با قابلیت تشخیص حیوانات اهلی از ریزپردازنده پیچیده تری استفاده می کنند که در آن ابعاد و نوع حرکت حیوانات خانگی هم پیش بینی و تعیین شده و معمولا در این حسگرها از ترکیب قابلیت ریزپردازنده پیچیده در کنار تکنولوژی تشخیصی دوگانه استفاده می شود. این حسگرها می توانند حیواناتی با وزن کمتر از 18 کیلو را تشخیص دهند که اگر از حسگر تشخیص دوگانه هم درکنارش استفاده کنند براحتی حیواناتی تا 45 کیلو را هم بصورت ویژه تشخیص می دهند. البته وجود چندین حیوان خانگی مخصوصا مثل گربه ها یا حیوانات بالا رونده از لوازم منزل باعث می شوند حتی حسگرهایی با تکنولوژی تشخیص دوگانه هم با مشکل روبرو شوند.

تکنولوژی Antimask

بعضی از حسگرهای تشخیص حرکت از قابلیت آنتی ماسک برخوردارند. حسگر تشخیص حرکت بعنوان بخشی از روال تست می توانند بصورت دوره ای ابعاد اتاق را اندازه گیری نماید و تغییرات پس زمینه محیط تشخیصی را درک کند. اگرحسگر تشخیص حرکت نتواند محیط را اندازه گیری کند یعنی لنز آن توسط چیزی پوشیده شده و سیگنالهای خطا ارسال می شوند. یک روش رایج برای دزدان حرفه ای این است که سیستم هشدار دهنده را در طول روز در محیط کار که غیر فعالند به همین روش از کار می اندازند.

سنسور تشخیص حرکت Motion Detection

سپس می توانند در ساعات دیگر به همین راحتی وارد محیط شوند. یکی از راههای غیر فعال کردن سیستم هشدار هنده پوشاندن سنسورهاست. یعنی با کور کردن آنها عملا از کار افتاده اند. تکنولوژی آنتی ماسک در صورت وجود مشکل در سنسور با هشدار به کاربر اپراتور آنها را باخبر می کند تا سنسور را بررسی و موانع دید سنسورها را بردارند. زمانی که از تکنولوژی ضد پوشش استفاده می شود کاربر باید برای بررسی فیزیکی سنسور آموزش دیده باشد و بتواند با روشهای جایگزین شکستن یا از بین بردن سنسورها توسط سارقان آشنایی داشته باشد.

با نظرات خود ما را در ارائه مطالب بهتر یاری دهید!

نام و ایمیل اختیاری است در صورتی که ایمیل را پرکنید ، در سایت عضو شده و میتوانید با نام کاربری (ایمیل) و کلمه عبوری که برایتان ارسال خواهد شد وارد سایت شده و نظرات را با نام خود ثبت کنید و به بقیه نظرات امتیاز دهید.


کاربران سایت دوربین مداربسته
مهمان

عالی بود

19:04 1397.07.27